Constant Troyon (Sèvres 28. 8. 1810 – Paříž 20. 3. 1865) byl francouzský malíř krajin a zvířat, jeden z hlavních představitelů barbizonské malířské školy.
V mládí začal Troyon nejprve pracovat (stejně jako jeho děd i otec) v porcelánce Sèvres. Tady při hodinách malování květinových vzorů na porcelán získal od Denise-Désiré Riocreuxe (1791–1872) základy malířského umění. Základy krajinářství mu pak dal Antoine-Achilla Poupart. Díky tomu se Troyon z pečlivého dekoratéra porcelánu stal opravdovým malířem, i když vliv obou jeho učitelů je v jeho raných pracích zřejmý. Troyon chodil do parků v okolí svého rodného města, aby tam skicoval. Později začal cestovat po Francii (Bretaň a Fontaineblau), studoval přírodu a usilovně maloval. Cestování si financoval sám z peněz, které si naspořil, když pracoval jako dekoratér. Pokud mu finanční prostředky došly, předvedl své dekoratérské umění v první porcelánce, na kterou narazil a ta ho okamžitě zaměstnala. Když si dost naspořil, vydal se zase na cesty.
První jeho výstava byla v Salonu v r. 1833, kde vystavil své dvě krajiny. V malování se rychle zdokonaloval a od r. 1836 jeho obrazy vynikají originálním pojetím přírody. V r. 1839 se Troyon poprvé dostal do Barbizonu. Tady se seznámil s Jeanem-Françoisem Milletem, Narcissem Diazem (který byl původně dekoratérem v porcelánce stejně jako Troyon) a Théodorem Rousseauem. Díla, která Troyon v této době vytvořil, velmi dobře zachycují atmosféru barbizonské krajiny.
Troyonův talent pro pozorování a zachycování přírody se ale plně rozvinul až když navštívil v r. 1847 Holandsko. Studoval tam především Pauluse Pottera, jehož obraz Mladý býk na něho hluboce zapůsobil. Do svých krajin začal malovat zvířata, zejména krávy, koně a ovce, jež dokázal dokonale zharmonizovat s okolní přírodou. Troyonovy krajiny jsou prosté, ale působivé a pravdivé. Rozvinul svůj vlastní umělecký styl včetně zobrazení zvířat. Maloval je v přirozené velikosti s krajinou a různými světelnými efekty v pozadí. Stal se vynikajícím malířem zvířat a získal si tím oblibu a mezinárodní věhlas. Troyonovy obrazy sklízely velké úspěchy nejen ve Francii, ale také v Anglii a Spojených státech. Byl oceněn Řádem Čestné legie, otevřeně byl podporován samotným císařem Napoleonem III., pětkrát byl oceněn medailemi v Salonu. On sám ale o svém talentu (možná v důsledku depresí) stále pochyboval, svým úspěchům nedokázal uvěřit, za vším hledal úskoky a faleš. Troyon za svá plátna dostával daleko víc peněz než jeho přátelé krajináři z Barbizonu. Některým z nich (např. Corotovi a Milletovi) pomohl z finančních potíží kupováním jejich obrazů do své vlastní sbírky. V r. 1863 se Troyonovy psychické potíže začaly zhoršovat, postupně přicházel o rozum až nakonec v r. 1865 zemřel.
Troyon se nikdy neoženil, celý život žil se svou matkou. Ta po jeho smrti na École des Beaux Arts prosadila vyhlašování Troyonovy ceny (Prix Troyon) za obrazy s tématikou zvířat.
Troyon Constant - Významná díla
Mezi Troyonova významná díla patří: Slavnost v Sévres (1833), Okolí Argentonu (1836), Krajina bretaňská (1840), Tobiáš a anděl (1841), Ženy v koupeli (1842), Les ve Fontainebleau (1844), Krávy na pastvě (1851), Voli jdou do polní práce (1855), Ovce v lese, Setkání ovcí a krav (1859), Lučinaté údolí La Touque aj.
zdroj: en.wikipedia.org, artmuseum.cz